50 de metode de instruire pentru a facilita intelegerea unui text Aplicabile in toate ariile curriculare

50 de metode de instruire pentru a facilita intelegerea unui text
Aplicabile in toate ariile curriculare

Un excelent instrument de lucru pentru profesorii din învățămîntul preuniversitar, volumul reunește cele mai eficiente metode didactice menite să-i ajute pe elevi să-și îmbunătățească abilitățile de citire, scriere, exprimare orală, ascultare, precum și de vizualizare a unui text. Avînd o bogată experiență în dezvoltarea literației la elevi și bazîndu-se pe studii de specialitate recente, autorii propun metode de predare etapizate, cu aplicabilitate în toate ariile curriculare, ilustrate cu exemple concrete din matematică, științele naturii, științe socio-umane sau cursuri vocaționale. Profesorii vor accesa ușor conținutul celor 50 de metode deoarece acestea sînt prezentate în ordine alfabetică și clasificate în funcție de etapa de învățare în care pot da cele mai bune rezultate.