Comunicare in limba romana. Clasa a 2-a Exercitii, fise de lucru, teste de evaluare

Comunicare in limba romana. Clasa a 2-a
 Exercitii, fise de lucru, teste de evaluare

Lucrarea este realizata in conformitate cu Programa scolara pentru disciplina Comunicare in limba romana, aprobata prin O. M. E. N. nr. 3418/19. 03. 2013.

Continuturile si activitatile de invatare incluse in carte sunt orientate catre scopul pentru care se invata si pe dimensiunea actionala in formarea personalitatii elevului. Aceste continuturi sunt grupate astfel: Comunicare orala (ascultare, vorbire, intelegere), Citire/lectura, Scriere/redactare, Elemente de constructie a comunicarii.

Culegerea contine opt unitati de continut, structurate astfel incat sa permita un demers didactic personalizat in contextul specific al fiecarei clase si al fiecarui elev, tinand cont ca invatarea nu este un proces pasiv, care li se intampla elevilor, ci o experienta personala, la care ei trebuie sa participe. Structura fiecarei unitati de continut este urmatoarea:

• Initiere/Intelegere;
  •  Ce trebuie sa stii;
  • Invatam prin joc;
  • Consolidare/Aplicare si exersare;
  • Recapitulare si sistematizare prin teste.

De asemenea, au fost incluse in lucrare Teste initiale, Teste finale, precum si Teste de autoevaluare.