LOGODNICA -NUVELE SI POVESTIRI

Disponibilitate: stoc indisponibil - stoc epuizat
Anul publicării: 2009

Volumul de fata reuneste proze din diferite perioade de creatie ale lui Cehov, urmarind evolutia scriitorului de la schitele de mica intindere, precum Scrisoare catre un vecin savant, Din temele de vacanta ale elevei de pension Nadenka N. sauViata in intrebari si exclamatii, la nuvelele si povestirile ample, precum Calugarul Negru, Stepa sau Logodnica. Cehov si-a facut debutul in literatura cu miniaturi umoristice, scenete dialogate, foiletoane si anecdote, vadind, ca umorist, un elan jovial, oroarea de ridicol, un simt comic neingradit si gustul fata de parodie si pastisa, ce nu iarta nici artificiile de gen, care urmeaza a fi demontate la vedere (povestirea Insulele zburatoare, de pilda, este scrisa in maniera lui Jules Verne, iarO mie si una de nopti parodiaza proza lui Victor Hugo). Pe parcursul timpului, Cehov isi formeaza mina cu formule narative dintre cele mai diverse, de la maniera obiectiva, cit mai simpla si mai transparenta, de relativizare a adevarurilor in jocul dialogului, la o maniera mai enigmatica si mai complicata, o stilistica elevata poetic, in povestiri ca Logodnica sauStudentul. Insa in toate ipostazele sale, proza cehoviana exceleaza in crearea de atmosfera, in descrierea mecanismelor sufletesti din perspectiva conditiilor ivite in caracterul omului, in dezvaluirea absurditatii cotidianului prin analiza unor momente ale realitatii exagerate constient, cu denaturare inspre tragic (Moartea unui slujbas, Salonul Nr. 6).