Sa dezlegam tainele comunicarii clasa a II-a, semestrul I

Anul publicării: 2015

Colectia bine-cunoscuta continua cu o noua serie deschisa de Sa dezlegam tainele comunicarii clasa a II-a, semestrul I

Realizata conform noii programe, aprobata prin O. M. nr. 3418/19. 03. 2013, lucrarea aplica viziunea interdisciplinara integrata, cu accent pe comunicare. Aceasta urmareste succesiunea temelor din manualul de Comunicare in limba romana. Clasa II-a – Partea I.

Intelegerea textelor literare si aprofundarea notiunilor invatate se realizeaza prin modalitati atractive si antrenamente: dramatizarea unor fragmente narative, dialoguri, jocuri de rol ilustrative, jocuri diverse. Totodata "Clubul de lectura" propune frumoase texte, de multe ori dintre cele mai solitate in manual, alese pentru ca elevii sa descopere placerea si utilitatea lecturii.

Varietatea exercitiilor si a rubricilor propuse – pe teme familiare copiilor – ii ajuta pe elevi in dobandirea competentelor de comunicare, de receptare corecta a mesajului oral sau scris, prin folosirea precisa a cuvintelor si exprimarea adecvata in situatii concrete de comunicare, precum si in redactarea unor scurte compuneri pe diverse teme.